Postup pro stavbu domu

Základem je pozemek

Nejdříve si ověřte, zda je na pozemku vůbec možné stavět a za jakých podmínek. Zvažte také lokalitu, dostupnost autem i veřejnou dopravou, občanskou vybavenost, svažitost pozemku a jeho orientaci vůči světovým stranám. Důležité je také prověřit možnosti připojení na inženýrské sítě, protože jejich nedostupnost může znamenat dodatečné náklady na řešení, jako jsou studna, čistička odpadních vod nebo zasakovací jáma na dešťovou vodu.

V této fázi je rovněž zásadní promyslet, jak budete financovat koupi stavebního pozemku i samotnou výstavbu domu.

Projekt domu

Můžete si vybrat buď typový projekt (již zpracovaný), nebo navrhnout dům individuálně podle vašeho konkrétního pozemku. Zhotovitel stavby má obvykle vlastního projektanta, který připraví návrh podle technologie používané stavební firmou. Základem pro každý projekt je tzv. studie domu, kterou naše firma zpracovává zákazníkům zdarma. Studie zahrnuje návrh domu, půdorysy a řezy, polohu domu na pozemku a umístění inženýrských přípojek. Doporučujeme konzultovat tuto studii s příslušným stavebním úřadem a obcí.

Pokud máte návrh rodinného domu již hotový a splňuje vaše požadavky (finanční dostupnost, velikost, dispozice, vzhled, vnitřní vybavení, energetická náročnost atd.), je čas vybrat dodavatele stavby. Při výběru nehodnoťte pouze cenu, ale zaměřte se i na reference spokojených zákazníků a na to, zda dodavatel nabízí kompletní dodávku bez skrytých nedodělků. Nechte si vypracovat srovnatelné cenové nabídky na kompletní dodávku domu, pokud se nerozhodnete pro jiný stupeň rozestavěnosti.

Solidní firmy spolu s rozpočtem předkládají přehled konkrétních výrobků, návrh Smlouvy o dílo, doklady o pojištění a další podklady. Doporučujeme si tyto písemnosti nechat prostudovat odborníkem. Ve smlouvě zjistíte možnosti financování, které můžete přizpůsobit vašim možnostem nebo požadavkům banky. Jakou zvolit firmu? Zbystřete u situace,  kdy na firmu přijde jedna negativní reference a hned poté následuje několik kladných hodnocení v krátkém časovém období (dokonce i několik do týdne), to může působit podezřele. Mít naopak výhradně kladné a famózní recenze může působit opět nedůvěryhodně. Jediným osvědčeným měřítkem je osamocené setkání zájemce o výstavbu se zákazníkem naší stavební firmy, který již převzal dům do užívání.  

Před zahájením zpracování projektu nebo úprav typového projektu je vhodné mít vybraného dodavatele stavby a uzavřít s ním Smlouvu o dílo. Dodavatel poté připraví projekt podle své technologie a používaných materiálů.

Stavební povolení

Na většině stavebních úřadů získáte seznam institucí, jejichž souhlas je potřebný pro vydání vašeho povolení (územní rozhodnutí, ohlášení stavebních prací..). 

Pokud máte k dispozici vyplněnou žádost, všechna závazná stanoviska institucí a vlastníků sítí, předejte stavebnímu úřadu s projektovou dokumentací. Doporučujeme vytvořit si od všech písemností jejich kopie.

Vlastní výstavba

Před zahájením probíhají přípravné práce na pracovišti, vytýčení stavby na pozemku. V průběhu výstavby je třeba postupovat dle schváleného projektu. Je vhodné dohodnout systém předávání stavebních činností, např. formou tzv. zjišťovacích protokolů.. Pokud proběhla stavba v pořádku, většina závad a nedodělků byla odstraněna, vše je funkční a odpovídá stupni dokončení dohodnutým ve smlouvě, můžete stavbu od dodavatele převzít.

Při předání stavby vám dodavatel odevzdá prohlášení o shodě na všechny použité materiály a výrobky. Rovněž předá protokoly o zkouškách, revizní zprávy, potvrzení o uskladnění stavebního odpadu atd..

Kolaudace

Nejméně 30 dní před vaším nastěhováním stavebnímu úřadu oznamte, že chcete bydlet ve svém domě. Je třeba doložit příslušné dokumenty. Najde-li stavební úřad případně nějaké nedostatky, budete je muset odstranit a v domě můžete začít bydlet, teprve až vám to úřad písemně schválí.

Chcete  inspiraci ?

Pro inspiraci doporučujeme navštívit největší evropské centrum montovaných rodinných domů Modrá Laguna (více jak 100 staveb) u Vídně, které bývá označováno za ,,evropské hlavní město dřevostaveb".  

Nebo se vydat na nějaký osvědčený evropský veletrh v oblasti bydlení a stavebnictví - Mnichov, Norimberk, Miláno, Frankfurt, Poznaň, Vídeň, Berlín, Drážďany, Basilej, Lipsko, Barcelona, Antverpy, Madrid, Budapešť ... 

když už se vydáte za veletrhem, dívejte se i kolem sebe ...wink